Główna Motoryzacja Zalety pojazdów autonomicznych

Zalety pojazdów autonomicznych

by admin

Pojazdy autonomiczne to innowacja technologiczna, wobec której są duże oczekiwania zarówno ekonomiczne, jak i społeczne.  Specjaliści od nowinek technologicznych w motoryzacji  wskazują na szereg różnego typu korzyści, które są związane z wprowadzeniem pojazdów autonomicznych  do powszechnego użytku. Najczęściej wymienianą zaletą jest poprawa bezpieczeństwa drogowego, jak również zminimalizowanie ograniczeń związanych z wiekiem, czy niepełnosprawnością kierowców.

Przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze

Statystyki pokazują, że duży procent zdarzeń drogowych ma związek z rozproszeniem uwagi kierowcy, czy ze złą oceną sytuacji – zastąpienie go systemem komputerowym, który de facto nie popełnia błędów, doprowadzi do sytuacji, że liczba wypadów drogowych znacząco spadnie. Osoby nieposiadające prawa jazdy, czy osoby, które z powodu niepełnosprawności nie mogą same kierować pojazdem, będą mogły skorzystać z pojazdów autonomicznych, gdyż będą one przystosowane do przewozu takich osób. Konstruktorzy gwarantują, że pojazdy autonomiczne mają prezentować efektywny model jazdy, który polega na jeździe płynnej, z właściwą prędkością i minimalnym spalaniem. Do innych zalet można zaliczyć:

  • zmniejszenie problemu dostępności do miejsc parkingowych
  • zmniejszenie ilości zatorów drogowych dzięki zmniejszeniu odległości bezpiecznego odstępu
  • odciążenie psychiczne i fizyczne kierowcy

Można przypuszczać, że właściwie zaprogramowane samochody autonomiczne
z przygotowaną infrastrukturą będą miały możliwość uniknięcia sytuacji, gdy w ruchu drogowym dojdzie do uszkodzenia mienia, zdrowia, a nawet życia uczestników ruchu. Badania wskazują, że prawidłowo skonstruowany algorytm sterujący spowoduje, że pojazd autonomiczny może być bardziej „uważny” niż przeciętny, a nawet dobry człowiek- kierowca.

Podobne artykuły