Koszty utrzymania zakładu produkcyjnego w głównej mierze dotyczą energii. Wszystkie ewentualne wzrosty cen mogą w znaczący sposób wpłynąć na sytuację przedsiębiorstwa, dlatego warto szukać rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji. Rozwiązaniem dla wielu firm będzie fotowoltaika.
Odnawialne źródła energii w ostatnich latach zyskały na popularności, przede wszystkim wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Należy przy tym pamiętać, że im większy odbiorca, tym inwestycja w system fotowoltaiczny staje się bardziej opłacalna. Tak też jest w przypadku firm. Niezależnie od ich wielkości.
Fotowoltaika dla zakładów produkcyjnych – czy to się opłaca?
Profil energetyczny przedsiębiorstw jest mocno zależny od charakteru produkcji. Niemniej, w większości przypadków cechą wspólną będzie spore zużycie energii elektrycznej związane z obsługą sporej liczby maszyn. Do tego dochodzi oświetlenie poszczególnych hal, klimatyzacja, wentylacja czy też utrzymanie specjalnych pomieszczeń, w których przechowywane są towary (przykładem niech tu będą chłodnie w zakładach produkujących żywność).
Obciążenie energetyczne jest więc ogromne. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają je zmniejszyć, dzięki czemu koszty są zredukowane. Panele odpowiadają nie tylko za bieżące zapotrzebowanie na prąd. Wytworzona energia może być magazynowana i odbierana w momencie, gdy jej potrzebujemy.
To jednak nie wszystkie zalety obsługi systemów fotowoltaicznych. Dzięki nim zakłady produkcyjne stają się bardziej ekologiczne, co jest korzystne nie tylko dla klimatu, ale też ze względów wizerunkowych. Warto podkreślić jeszcze fakt, że nowoczesne panele fotowoltaiczne dają gwarancję zarówno sprawnego działania, jak i sporej wytrzymałości oraz długiej żywotności. Ich zakup to inwestycja na lata.
Instalacja fotowoltaiczna w zakładzie – o czym pamiętać?
Jak pokazuje praktyka, sprawnie przeprowadzona inwestycja przekłada się na obniżenie wydatków na energię elektryczną nawet o kilkadziesiąt procent. Po spełnieniu pewnych kryteriów, słońce może nawet stać się głównym dostarczycielem energii do zakładu. Żeby jednak wszystko to stało się możliwe, konieczne jest podjęcie kilku ważnych decyzji. Co zrobić, by system okazał się po prostu opłacalny?
- Audyt zużycia energii elektrycznej – jest on konieczny dla określenia rodzaju i mocy instalacji fotowoltaicznej, która zostanie dostosowana do obecnych obiektów. Jest to także istotny etap dla określenia wspomnianych korzyści wynikających z obsługi systemu. Wszystko powinno zostać dokładnie zaplanowane przez specjalistów. W ten sposób zyskujemy gwarancję opłacalności i skuteczności działania wszystkich urządzeń.
- Pozwolenie na budowę – należy je uzyskać w momencie, gdy montowana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 50 kWp. Do tego dochodzi także potwierdzenie zgodności z wymogami przeciwpożarowymi. Wiele firm zajmujących się dostarczaniem i zakładaniem paneli bierze na siebie wszystkie formalności.
- Dobór miejsca i elementów instalacji – tym też powinni zajmować się specjaliści. Panele przeważnie montowane są na dachach budynków. Należy mieć na uwadze ich usytuowanie, a także wytrzymałość konstrukcji. Na etapie planowania czekają nas również decyzje związane z doborem konkretnej liczby paneli, rodzaju inwerterów i wielu innych elementów.
Funkcjonowanie zakładu produkcyjnego związane jest ze sporymi kosztami ponoszonymi na energię elektryczną. Wydatki te można znacząco obniżyć, decydując się na instalacje fotowoltaiczne. Inwestycja w panele wymaga jednak odpowiedniego planowania i oparcia się na wiedzy ekspertów.
Źródło: Inverter – instalacja fotowoltaiczna