tir-pojemnosc
Główna Biznes Ile towarów pomieści tir

Ile towarów pomieści tir

by admin

Transport ciężarowy jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu. Jego elastyczność oraz możliwość dostarczenia ładunku niemal w każde miejsce globu sprawia, że jest nieodzownym elementem każdego łańcucha dostaw. Z punktu widzenia kalkulacji kosztów transportu, kluczowe staje się pytanie, ile towaru może przewieźć samochód ciężarowy. Dzisiaj odpowiemy na to pytanie. 

Palety — najbardziej rozpowszechniona jednostka ładunkowa

Obecnie dominująca większość ładunków realizowana jest za pomocą palet. Zapewniają one bezpieczny i stabilny transport oraz pozwalają na sprawny załadunek, przeładunek i rozładunek towarów. Dają możliwość podziału ładunku na mniejsze części, które szybko można przeładować za pomocą prosytych wózków widłowych. 

W obrocie wykorzystywane są przede wszystkim 2 rodzaje palet — europalety i palety przemysłowe. Różnią się one wymiarami — europaleta posiada długość 0,8 m i szerokość 1,2 m, a paleta przemysłowa długość 1 m i szerokość 1,2 m. Normalizacja wymiarów dostosowana jest do standardowej szerokości naczepy tira i szerokości kontenera. Takie rozwiązanie pozwala załadować naczepę precyzyjnie, bez straty miejsca i tym samym zoptymalizować przewóz pod względem jednostkowego czasu i kosztów transportu towaru. Jakie są zalety przewozu ładunku na paletach?  Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w przewozie dużej ilości drobnych towarów oraz do transportu przedmiotów o dużych gabarytach i masie. Kluczowe dla ułożenia palet w kontenerze czy przyczepie mają regularne kształty podstawy, które determinują kształt całej przesyłki. Ważną informacją dla osób wysyłających ładunek na europalecie jest fakt, że towar na niej złożony nie może wychodzić poza obrys podstawy — to pozwoli na precyzyjne określenie liczby palet, które będzie można przewieźć danym środkiem transportu. 

Na paletach przewożone są rozmaite ładunki — od sprzętu RTV i AGD, przez meble, materiały budowlane, części samochodowe, produkt sypkie konfekcjonowane w jednostkowych opakowaniach (workach czy pudełkach) i wiele innych. Palety poprawiają stabilność ładunku oraz gwarantują szybki rozładunek i załadunek. 

Jak policzyć ile europalet zmieści się na tira?

Spedytorzy dla szybkiego określenia, jakiej powierzchni ładunkowej będzie wymagał określony towar, wykorzystują jednostkę LDM — czyli tak zwany metr ładunkowy. Jednostka ta stosowana jest przede wszystkim do kreślenia przestrzeni ładunkowej w transporcie ciężarowym i kontenerowym i wskazuje na 1 metr przestrzeni ładunkowej na długości kontenera lub naczepy. 

Na czym polega zaleta wykorzystania LDM w transporcie towarów? Pozwala ona na szybkie i precyzyjne określenie jak duża naczepa (lub kontener) będzie niezbędna do przewozu danego ładunku. W efekcie umożliwia to dostosowanie liczby pojazdów koniecznych do realizacji konkretnej usługi. Błędne wyliczenie może skutkować tym, że w jednostce ładunkowej nie zmieści się cały towar, co w efekcie znacznie podroży jednostkową cenę za przewóz. Pozwala określić także wielkość pojazdu oraz, w przypadku większego ładunku, liczbę i rodzaj pojazdów. 

LDM doskonale sprawdza się w transporcie paletowym. Umożliwia błyskawiczne wskazanie odpowiedniego środka transportowego, zoptymalizowanego pod względem powierzchni ładunkowej i ceny przewozu. 

Ile zatem wynosi LDM? Metr ładunkowy, jak już wskazano wyżej, odnosi się do długości naczepy lub kontenera. Szerokość jednostki ładunkowej to zazwyczaj 2,4 m, zatem 1 LDM jest równy 2,4m2. Jak przeliczyć LDM na liczbę palet? Jeśli każdy rodzaj palet ma szerokość 1,2 m to należy przyjąć, że na szerokości kontenera lub naczepy zmieszczą się 2 palety. Następnie należy uwzględnić długość palety (przypomnijmy długość europalety to 80 cm, a palety przemysłowej 1 m) i policzyć, ile takich jednostek zmieści się na długości naczepy. Najczęściej w transporcie ciężarowym wykorzystuje się naczepy o długości 13,6 m. W takiej jednostce ładunkowej zmieszczą się zatem 13 x 2 palety przemysłowe oraz  17 x 2 europalety. 

źródło: Symlog.eu

Podobne artykuły