Schody wewnętrzne instalowane w naszych domach to nie tylko jeden z elementów użytkowych usprawniający pokonywanie poziomów, ale także część domowej architektury, która może w bardzo prosty sposób ozdobić pomieszczenie. Wybierając schody do domu, bardzo często kierujemy się zatem nie tylko ich bezpieczeństwem, ale też materiałem, z jakiego są wykonane, i ich ogólną estetyką. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać idealne schody wewnętrzne i czym się kierować!
Balustrada lub klatka schodowa
Jednym z najczęstszych rozwiązań stosowanych przez inwestorów w domach jedno- lub dwukondygnacyjnych są standardowe schody wyposażone w balustradę, które można nie tylko dowolnie aranżować, ale i w prosty sposób wyposażyć nimi przestrzeń, w której się znajdują. W przypadku schodów wewnętrznych z balustradą do wyboru mamy nie tylko różne materiały, ale i rozwiązania systemowe, które znakomicie wpisują się w przestrzeń domu. W przeciwieństwie do klasycznej klatki schodowej otwarte schody ażurowe czy nawet pełne schody jednobiegowe pozwalają nam zaoszczędzić trochę miejsca i odpowiednio zaprojektowane aż tak bardzo nie przytłaczają wnętrza. Zaletą klatki schodowej jest z kolei fakt, że może być ona sprytnym sposobem na wydzielenie strefy intymnej, dostępnej wyłącznie dla domowników, np. sypialni czy pokoi dzieci. Dzięki temu możemy ukryć przed okiem naszych gości pomieszczenia zarezerwowane wyłącznie dla domowników. Klatka schodowa może też w naturalny sposób odizolować parter od pomieszczeń znajdujących się powyżej niego, a także wydzielić dla nas przestrzeń roboczą potrzebną do pracy.
Schody pełne czy ażurowe?
Zaletą schodów pełnych z zabudowanymi stopniami, oprócz poręczności i wygody w ich pokonywaniu, jest także to, że wbrew pozorom świetnie sprawdzają się w domach, w których brakuje miejsca. W wielu przypadkach przestrzeń pod schodami można w łatwy sposób zaaranżować i wykorzystać jako dodatkowy schowek czy garderobę, a także ukryć w nich oddzielne pomieszczenie do pracy. W nowoczesnej aranżacji pod schodami możemy także ukryć pokaźną biblioteczkę. W przeciwieństwie do schodów pełnych schody ażurowe nie dają już tak wielu możliwości technicznych do zabudowania przestrzeni pod nimi, ale są za to niezwykle lekkie i nowoczesne, co dla wielu inwestorów jest ich niewątpliwym atutem. Atrakcyjna i nowoczesna forma schodów ażurowych sprawia, że doskonale sprawdzają w wielu prostych wnętrzach. Schody wewnętrzne tego typu nie zamykają też przestrzeni i nie przytłaczają pomieszczenia, w którym się znajdują, a dodatkowo wykonane z lekkich wizualnie materiałów, np. metalu czy szkła, świetnie doświetlają pokój.
Kiedy schody spiralne?
Schody kręcone najczęściej spotykamy w pomieszczeniach, których właściciele muszą liczyć się z ograniczeniami przestrzennymi i są zmuszeni wygospodarować dodatkową powierzchnię użytkową. W takich przypadkach zainstalowanie klasycznych schodów jedno- lub dwubiegowych może być nie tylko problematyczne, ale i technicznie niemożliwe. Schody spiralne nie tylko nie przytłaczają pomieszczenia, ale także znakomicie wpisują się w nowoczesny charakter mieszkania, jednocześnie dodatkowo je ozdabiając. Nie dziwi zatem, że inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż schodów opartych na planie koła. Ich wadą jest jednak to, że trudno po nich wnosić lub znosić większe przedmioty, a samo poruszanie się po nich może być problematyczne dla małych dzieci lub osób z ograniczoną sprawnością ruchową. W takim wypadku lepiej wybrać nieduże schody wewnętrzne jednobiegowe lub zabiegowe, które będą bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Jakie schody do pomieszczeń industrialnych?
W ostatnich latach tradycyjna przestrzeń domowa, szczególnie w przypadku młodych ludzi, zaczęła przekształcać się w przestrzenie loftowe odpowiadające zapotrzebowaniu na przestronne, wygodne i funkcjonalne mieszkania. Mieszkania tego typu zazwyczaj są bardzo wysokie i wyposażone w antresolę, a połączenie dwóch poziomów nie zawsze jest tak łatwe jak w przypadku domów jednorodzinnych. Wielu inwestorów w takich okolicznościach decyduje się na industrialne schody betonowe, które nie tylko są trwałe i solidne, ale i mogą być dodatkową ozdobą pomieszczenia. Bardzo łatwo w pomieszczeniach loftowych umieścić też schody stalowe, które nie tylko nie zajmują dużo miejsca, ale i doskonale współgrają z nowoczesnym i surowym charakterem loftu.
Źródło: Kobamet – schody ze stali nierdzewnej