Główna Dom i ogród Hydroizolacja budynku – ochrona obiektu przed wilgocią

Hydroizolacja budynku – ochrona obiektu przed wilgocią

by admin

Potrzeba zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią oraz pozostałych powierzchni jest procesem z którym mierzy się każda osoba chcąca wybudować swój wymarzony dom. To, w jaki sposób zostanie zabezpieczone podłoże, będzie rzutować na jakość wykonania i ewentualne problemy w przyszłości. Na rynku materiałów budowlanych istnieje wiele specyfików przeznaczonych do zabezpieczania i konserwacji powierzchni przed wilgocią.

Warto poświęcić chwilę uwagi

Problem zawilgoconych ścian w większości przypadków dotyczy podpiwniczonych obiektów, w których może się zbierać woda gruntowa, ale nie tylko. Wykonywanie hydroizolacji w starych budynkach jest niezwykle złożonym i trudnym procesem. Powstrzymywanie negatywnych oddziaływań wody ma duże znaczenie, bowiem w pomieszczeniach mogą osadzać się różne niebezpieczne bakterie oraz pleśń, która wpływa negatywnie na zdrowie użytkowników. Zwiększona wilgoć jest źródłem wielu alergii, uczuleń, problemów skórnych oraz duszności. Same zabezpieczenie przed przykrymi skutkami przedostającej się wody dotyczy również dachu oraz wewnętrznych ścian budynku. W przypadku już wybudowanego domu dobrze jest cyklicznie dokonywać wnikliwych kontroli i w porę zapobiegać ewentualnym szkodom.

Wiele źródeł powstawania wilgoci

To, dlaczego w domu pojawiają się objawy typowe dla zawilgoconych pomieszczeń może mieć kilka przyczyn. Wyróżnia się dwa podstawowe źródła powstawania zawilgoceń – pierwszym z nich są następstwa eksploatacyjne, które powstają w oparciu o błędne użytkowanie pomieszczeń. Mowa przede wszystkim o źle dobranym sposobie wentylacji budynku lub jej całkowitym braku. Skraplająca i osadzająca się para wodna przenika w ściany tworząc uszkodzenia mechaniczne. Przyczyną eksploatacyjną jest również adaptacja pomieszczeń bez ich wcześniejszego przygotowania – mowa przede wszystkim o różnego rodzaju saunach oraz nieprawidłowo zainstalowanych wannach, brodzikach oraz kabinach prysznicowych. Drugą kategorię stanowią same materiały, które zostały dobrane w nieprawidłowy sposób bądź zostały uległy zawilgoceniu na skutek kontaktu z wodą przez długi czas.

Jak poprawnie zabezpieczyć budynek przed zawilgoceniem?

Przede wszystko należy zwrócić szczególną uwagę na to zjawisko już na pierwszych etapach budowy obiektu. W sprzedaży jest mnóstwo specyfików o wysokiej wydajności, które zabezpieczą podłoże. W przypadku ochrony fundamentów wyróżnia się izolację pionową oraz poziomą. Izolacja pionowa ma na celu ochronę głównych ścian zarówno od strony zewnętrznej, jak również wewnętrznej. 

Ochrona pozioma zabezpiecza ściany mające styczność z powierzchnią poniżej parteru. Istotne jest to, by obie powłoki były ze sobą trwale i dokładnie połączone. Dokładność i staranność odgrywa w tym przypadku szczególne znaczenie, bowiem całokształt prac rzutuje na długi okres ochrony. Ważne jest to, by dobrać formę zabezpieczenia bezpośrednio pod indywidualne warunki terenu, na którym znajduje się budynek. W sprzedaży oferowanych jest kilka rodzajów zabezpieczeń – szczególnym uznaniem cieszy się masa dyspersyjna Dysperlit, której skład zawiera cząstki asfaltu oraz kauczuku. Jej świetne właściwości kryjące oraz hydroizolujące nadają się do wielu rodzajów podłoży – w tym również do styropianu i wełny mineralnej. Chcąc uzyskać silną warstwę ochronną, a tym samym dobre spoiwo dla płyt tworzących dodatkową warstwę ochronną warto także zwrócić uwagę na emulsje bitumiczno-lateksowe, które cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. 

Jak wspomniano już wcześniej, hydroizolacja to również ochrona pokryć dachowych – do tego celu zaprojektowano specjalistyczną masę kauczukowo-asfaltową z dodatkiem żywicy, która tworzy dodatkowe zabezpieczenie dla powierzchni pokrytych papą, jak również znajduje swoje zastosowanie na powierzchniach lekko zawilgoconych, takich jak fundamenty czy stropy. Stosując dodatkowe warstwy izolujące w postaci różnego rodzaju pap, warto zastosować do ich montażu lepik. Jego struktura zapewnia łatwość aplikacji, a także głęboką penetrację skutecznie powstrzymując pochłanianie wody. 

Ciekawą alternatywę stanowią również płynne folie, które oprócz izolacji skutecznie zakrywają wszelkie niedoskonałości w postaci rys gwarantując trwałe zabezpieczenie. Fachowcy z branży budowlanej podkreślają też wysoką skuteczność różnego rodzaju membran hydroizolujących, które znajdują swoje zastosowanie wśród powierzchni betonowych, chroniąc je przed uszkodzeniami powstałymi wskutek przedostawania się wilgoci.

Warto jest dokonać kompleksowej hydroizolacji każdego obiektu. Brak wód gruntowych nie jest jedynym wyznacznikiem, który decyduje o stopniu zabezpieczeń. Znaczny wpływ mają również wody opadowe, jak również właściwe użytkowanie pomieszczeń. Istotne jest to, by w przemyślany sposób zabezpieczyć podłoże budynku, dzięki czemu w przyszłości uniknie się wysokich wydatków związanych z osuszaniem ścian.

Źródło: Kosbud

Podobne artykuły