Główna Biznes Ekspresowe pociągi towarowe – korzystna alternatywa dla firm importujących towary z Chin

Ekspresowe pociągi towarowe – korzystna alternatywa dla firm importujących towary z Chin

by admin

Eksport i coraz częściej import towarów z Chin wymusza na organizatorach transportu międzynarodowego poszukiwanie rozwiązań, które pozwalają zoptymalizować ceny, bezpieczeństwo i czas przewozu towarów od producenta do odbiorcy. Jednym z coraz popularniejszych środków, dostępnych także dla polskich przedsiębiorców, są ekspresowe pociągi towarowe.

Ekspresowe pociągi towarowe

Ekspresowe pociągi towarowe są odpowiedzią na wzrastające potrzeby w zakresie spedycji towarów na dużych odległościach. Doskonale sprawdzają się w transporcie towarów na relacji Daleki Wschód-Europa. Są wykorzystywane w ramach rozwijającego się Nowego Szlaku Jedwabnego – chińskiego projektu o charakterze globalnym, którego zadaniem jest szybki transport towarów z i do Chin.

Ekspresowe pociągi towarowe wykorzystują do transportu towarów kontenery – dlatego też stają się wygodną alternatywą dla frachtu morskiego. Pozwalają przewieźć każdy rodzaj towarów – począwszy od sypkich i płynnych, przez towary drobnicowe, po wielkogabarytowe maszyny czy urządzenia. Szeroka gama różnorodnych jednostek ładunkowych umożliwia także przewóz towarów wymagających szczególnych warunków termicznych. Dlatego w ofercie firm specjalizujących się w spedycji kolejowej znajdują się kontenery o różnorodnych parametrach. Wśród nich wyróżnić można:

  •         kontenery ogólnego przeznaczenia,
  •         kontenery z otwartym dachem,
  •         kontenery o otwartych bokach,
  •         kontenery o podwyższonej wysokości,
  •         kontenery izotermiczne,
  •         kontenery chłodnicze,
  •         kontenery cysterny,
  •         kontenery z wentylacją.

Kolej w transporcie multimodalnym

Kolej doskonale sprawdza się jako jeden z elementów spedycji multimodalnej. Ekspresowe pociągi towarowe mogą pełnić funkcję głównej osi, wokół której buduje się system transportu dalekobieżnego. Kontenery transportowane przez pociągi są przystosowane do przewodu także innymi środkami transportu – na przykład samochodami ciężarowymi czy kontenerowcami.

Kolej jest głównym środkiem transportu w lądowym przewozie towarów między Europą a Dalekim Wschodem. Nowy Jedwabny Szlak łączy ze sobą terminale multimodalne zlokalizowane w kilkunastu miejscach w Chinach ze stacjami końcowymi położonymi w głównych państwach europejskich – także w Polsce. Obecnie terminale multimodalne w naszym kraju funkcjonują pod Warszawą, Łodzią i Poznaniem. Umożliwia to nie tylko dogodny transport do Polski, ale również odbiór kontenerów i rozwiezienie ich do klientów zlokalizowanych w każdym zakątku naszego kraju.

Zalety korzystania z transportu multimodalnego opartego na towarowych pociągach ekspresowych

Ekspresowe pociągi towarowe to jeden z najbezpieczniejszych środków transportu – linia kolejowa zazwyczaj prowadzona jest przez tereny słabo zaludnione, o stabilnej sytuacji geopolitycznej. Jednocześnie każdy z pociągów jest stale monitorowany, co zapobiega ingerencji osób trzecich w zawartość ładunku.

Niewątpliwą zaletą transportu kolejowego jest korzystna cena połączona z stosunkowo krótkim czasem przejazdu. Doświadczeni spedytorzy wiedzą, jak sprawić, aby przewóz pociągami ekspresowymi był tańszy, niż spedycja drogą morską i jednocześnie dwa a nawet trzy razy krótszy. Zaletą transportu kolejowego jest jego częstotliwość – w miesiącu styczniu 2020 roku z terminala multimodalnego w Zhengzhu do Europy planowanych jest 21 połączeń, a w przeciwną stronę aż 23 pociągi.

Oferta ekspresowych pociągów towarowych przeznaczona jest dla każdego odbiorcy – mogą z nich korzystać zarówno osoby indywidualne, przedstawiciele sektora MŚP a także korporacje. Przewozy organizowane są od standardowych transportów całokontenerowych po przesyłki drobnicowe o objętości już od 1m3 .

Transport towarów za pomocą spedycji multimodalnej warto zlecić specjalistom w tej branży – doświadczonym spedytorom, którzy są w stanie nie tylko zorganizować krótki i bezpieczny transport, ale również przejmą na siebie obowiązki związane z obsługą w zakresie dokumentów i odpraw celnych. 

Źródło: Symlog Warszawa – uslugi spedycyjne

Podobne artykuły