Główna Dom i ogród Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

by admin

Wyprawa rowerowa to już nie jest zwykła, krótka przejażdżka do okolicy. Wymaga ona odpowiedniego przygotowania. I choć nie ma uniwersalnego planu, w końcu każda wyprawa jest inna, to są elementy, o których warto pamiętać.

Siła i kondycja

Każdy kto wybiera się w swoją pierwszą wyprawę rowerową w życiu powinien mieć świadomość, że jest to wspaniała przygoda, ale też wyzwanie. Dlatego nie wystarczy wyciągnąć roweru z piwnicy i ruszyć w drogę. Stopniowe przygotowanie organizmu do długotrwałego wysiłku nie tylko sprawi, że jazda na rowerze będzie przyjemnością, ale też uchroni przed ewentualnymi kontuzjami. Warto więc zacząć od krótszych tras stopniowo je wydłużając oraz popróbować jazdy z obciążeniem, ponieważ bagaż robi sporą różnicę! Przyda się też trening ogólnorozwojowy na siłowni i ćwiczenia z użyciem różnych sprzętów. Można ćwiczyć chociażby na rowerach eliptycznych.

Dobry plan

Spontaniczność jest świetna, ale w przypadku wyprawy rowerowej warto wszystko wcześniej zaplanować. Przede wszystkim trzeba zdecydować czy na wyprawę wyruszymy samotnie czy w grupie. Samotna wyprawa to swoboda w zakresie wyboru trasy i tempa, z kolei w jazda w grupie jest przyjemniejsza i o wiele bardziej bezpieczna. Zaplanować należy także nocleg oraz sposób na wyżywienie się (własny prowiant, gotowanie na świeżym powietrzu, korzystanie z lokali gastronomicznych etc.). Trzeba też zaplanować ciekawą trasę.

Przygotowanie roweru i sprzętu

Na wyprawie zazwyczaj najlepiej sprawdzają się rowery trekkingowe lub crossowe. Koniecznie należy sprawdzić ich stan techniczny. Warto też nauczyć się wykonywania podstawowych napraw. Ostatni, często najtrudniejszy etap to pakowanie się. Najlepiej zabrać ze sobą odzież i akcesoria outdoorowe. Trzeba zadbać o dobry bagażnik i sakwy rowerowe. Muszą być solidne i wodoodporne. Przydatne są też torby rowerowe. Na wyprawie należy też mieć lekki plecak, który pozwoli nam zabrać cenne rzeczy ze sobą, gdy będziemy oddalać się od roweru, między innymi w czasie zwiedzania. Na wyprawę przygotujmy też wygodne buty i lekką, kolarską odzież.

Podobne artykuły