Główna Dom i ogród Stan deweloperski, czyli jaki?

Stan deweloperski, czyli jaki?

by admin

Z hasłem „stan deweloperski” spotkać się można na co dzień. Zazwyczaj pojawia się w opisach nieruchomości na sprzedaż czy w artykułach o tematyce budowlanej, jednak nader rzadko towarzyszy temu szczegółowy opis. Czym jest zatem stan deweloperski, co gwarantuje i daje, a czego nabywca nie otrzyma?

Objaśnienie

Niestety w Polsce definicja stanu deweloperskiego nie istnieje, a tym samym brak jest uregulowań prawnych w tym zakresie. Dość ogólnie przyjmuje się, że jest to określony przez sprzedawcę standard wykończenia nieruchomości, który uzależniony jest zwykle od ceny nieruchomości i jej lokalizacji.

Najczęściej oferowany stan deweloperski

W ciągu ostatnich lat, na rynku budowlanym ukształtował się powszechny standard wykończenia nieruchomości, według którego kupujący otrzyma:

  • średniej klasy drzwi wejściowe,
  • otynkowane ściany wewnętrzne,
  • betonową wylewkę na podłodze,
  • wyciągniętą instalację elektryczną i przyłącza wodno-kanalizacyjne,
  • grzejniki i kompletną instalację c.o.,
  • standardowe parapety wewnętrzne i okna PCV,
  • balkon lub taras z balustradą.

Jak widać, stan deweloperski to częściowe wykończenie lokalu przez sprzedawcę. Takie rozwiązanie umożliwia nabywcy indywidualną aranżację wnętrza, lecz wiąże się równocześnie z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, o których trzeba pamiętać podczas zakupu nieruchomości.

Podwyższony standard

Deweloper czy sprzedawca może oferować wyższy poziom wykończenia nieruchomości, proponując więcej elementów lub wyższą ich jakość. Najczęściej proponuje się antywłamaniowe drzwi wejściowe oraz ściany z gładzią gipsową. Dodatkowo wykonuje się ogrzewanie podłogowe oraz białą instalację. Im wyższy prestiż nieruchomości, tym wyższy standard jej wykończenia.

Ze względu na brak regulacji prawnych oraz definicji stanu deweloperskiego, najwięcej informacji na jego temat znajduje się w prospektach ofertowych sprzedawcy. Z uwagi na powszechnie występujące różnice w standardzie wykończenia nieruchomości, istotne jest, by szczegółowy opis stanu deweloperskiego zawrzeć w umowie sprzedaży nieruchomości.

Podobne artykuły