Główna Biznes Skuteczna technika wspomagająca organizację czasu w biznesie

Skuteczna technika wspomagająca organizację czasu w biznesie

by admin

Każdy, kto cierpi na ciągły brak czasu i szuka pomysłów na efektywniejszą pracę powinien poznać technikę pomodoro. Jest to bardzo prosty sposób na to, by w stosunkowo krótkim czasie wykonać dużo pracy, niekoniecznie takiej, jaką lubimy. Technika pomodoro znacząco podnosi efektywność ludzi biznesu.

Jak działa pomodoro?

Główne założenie techniki pomodoro mówi, że mamy pracować w cyklach: 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Takich cykli powinno być cztery i po nich należy zrobić dłuższą przerwę. Jeśli danego dnia mamy jeszcze coś do wykonania to zaczynamy kolejny cykl. Jest niezmiernie ważne, aby w czasie 25 minut przeznaczonym na pracę skupić się tylko na zadaniach. Trzeba, więc wyeliminować wszelkie rozpraszacze takie jak telewizor czy powiadomienie w telefonie. Gdy pracujemy przy komputerze w tym czasie nawet na chwilę nie zerkamy na inne strony, skupiamy się tylko na zadaniach. Do działania w tej technice dobrze jest się wcześniej przygotować. Jeśli mamy do zrealizowania różnorodne działania to po prostu zapisujemy je w formie listy i wykonujemy po kolei w cyklach po 25 minut. Jeśli zaś przykładowo z pomocą tej techniki chcemy pisać artykuły, powinniśmy przed rozpoczęciem pracy zastanowić się nad tematami, strukturą i pobieżnie zorientować się, gdzie znajdziemy materiały. Wszystko to po to, aby w czasie pracy nie rozpraszać się tylko etapowo wykonywać zadania.
Niektórym osobom może nie podobać się konieczność przerywania pracy w momencie, gdy dana czynność nie jest skończona. Okazuje się jednak, że jest to wskazane a zapewnienie umysłowi regularnych przerw bardzo dobrze wpływa na jego pracę. Gdy mamy pięciominutową przerwę nie powinniśmy dalej siedzieć przed komputerem oglądając na przykład strony prywatne. W tym czasie należy wstać od biurka, zrobić sobie kawę, przeciągnąć się kilka razy albo wyjść na balkon.

Co jest potrzebne do techniki pomodoro?

Aby stosować tę technikę w biznesie warto mieć narzędzie, które będzie nam odmierzać cykle pracy i informować o przerwach. Obecnie do dyspozycji jest wiele takich narzędzi na komputer, telefon oraz w postaci stron internetowych online. Można też wykorzystać zwykły minutnik czy kartkę papieru. Ważne jest by trzymać się cykli pracy i przerw. Praca nie musi trwać dokładnie 25 minut, można to nieco zmodyfikować, ale zawsze czas pracy ma być znacznie dłuższy od czasu odpoczynku.

Podobne artykuły