Główna Biznes Zalety propanu – łatwe i tanie tankowanie przydomowych zbiorników na gaz

Zalety propanu – łatwe i tanie tankowanie przydomowych zbiorników na gaz

by admin

Ogrzewanie domu gazem płynnym to przede wszystkim wygoda, jest to również wyraz troski o środowisko naturalne, gdyż propan jest gazem ekologicznym, nie zanieczyszczającym powietrza. Nowoczesne kotły kondensacyjne, które powszechnie wykorzystuje się w instalacjach gazowych, są w zasadzie bezobsługowe, zatem właściciel instalacji gazowej nie musi martwić się o rozpalanie pieca, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania węglem.

Gaz płynny magazynowany jest w specjalnych zbiornikach, które muszą być umiejscowione poza domem, w odpowiedniej odległości od zabudowań, płotów oraz zieleni. Takie zbiorniki występują w różnych wielkościach, począwszy od najbardziej popularnych 2700-litrowych, a skończywszy na ogromnych zbiornikach o pojemności 6700 litrów. Zbiornik należy dobrać w zależności od potrzeb, a więc zapotrzebowania energetycznego budynku, jakie jest determinowane jego stanem, systemem ocieplenia oraz powierzchnią.

Jednak niezależnie od wielkości zbiornika gaz płynny należy systematycznie uzupełniać, co zazwyczaj trzeba zrobić dwa razy w roku.

Jak zamówić propan do instalacji gazowej?

Zapas gazu znajdujący się w zbiorniku zużywa się. Odpowiada za to często nie tylko centralne ogrzewanie, ale także kuchenka gazowa czy przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, zatem konieczne jest jego systematyczne uzupełnianie. Zaleca się, aby takie zbiorniki uzupełniać w momencie, gdy poziom gazu znajdującego się wewnątrz wynosi 25%.

Użytkownik gazu płynnego może sprawdzić jego poziom samodzielnie albo zdać się na automatyczne pomiary telemetryczne, jakie znajdują się w ofercie niektórych dostawców. Można też umówić się na stałe dostawy gazu realizowane w określonych porach roku. Niektóre firmy przewidują atrakcyjne rabaty oraz upusty dla stałych klientów, a także system zakupów ratalnych, dzięki czemu nie trzeba jednorazowo inwestować w ogrzewanie większych sum, a rozliczać się na przykład w wygodnych miesięcznych ratach.

Pierwsze zamówienie można złożyć telefonicznie albo przez internet, wybierając autoryzowanego dostawcę gazu. To bardzo ważne, gdyż paliwo pochodzące od nieuczciwego dostawcy może mieć gorszą wartość opałową, być zanieczyszczone albo rozrzedzone, a podczas spalania będzie wydzielało dużo szkodliwych substancji, co negatywnie wpłynie na stan kotła gazowego.

Przedstawiciel firmy przekłada ofertę na dostawę gazu, a także wylicza jego zużycie. Gaz zazwyczaj trzeba uzupełniać dwa razy w roku. Cena propanu natomiast zależy od dostawcy, ale również od niezależnych od niego czynników rynkowych, jak kurs dolara czy cena zakupu gazu na giełdach. Wpływają na nią także warunki samej umowy, którą klient spisuje z dostawcą. Wielu dostawców przy umowach długoterminowych daje klientom gwarancję stałej ceny bez względu na aktualną cenę propanu.

Według analiz ceny propanu wahają się również w zależności od pory roku, a więc są niższe w okresie letnim, natomiast w okresie największego zapotrzebowania na to paliwo, zgodnie z zasadami działania rynku, rosną. Napełnienie zbiornika w okresie letnim to gwarancja, że na początku sezonu grzewczego ogrzewanie domu będzie tańsze.

Jak przebiega proces uzupełniania gazu propan w zbiorniku?

Samo uzupełnianie gazu w zbiorniku przebiega szybko i nie wymaga od właściciela instalacji praktycznie żadnego wysiłku. W umówionym terminie pojawia się cysterna z propanem, a pracownik dostawcy samodzielnie ją napełnia przy pomocy specjalnego węża. Tak zbiornik, jak i cysterna są wyposażone w specjalne zawory zwrotne zapobiegające ucieczce gazu podczas jego uzupełniania. Sama operacja napełniania zbiornika gazem płynnym trwa kilkanaście minut. Napełniony zbiornik wystarcza zazwyczaj na kilka miesięcy bez konieczności uzupełniania, nawet w przypadku wyjątkowo mroźnej zimy.

Źródło: LPG Direct – instalacje gazowe

Podobne artykuły