ceremonia-pogrzebowa
Główna Life Style Co wchodzi w skład oprawy ceremonii ostatniego pożegnania?

Co wchodzi w skład oprawy ceremonii ostatniego pożegnania?

by admin

Odpowiednio zaplanowana ceremonia ostatniego pożegnania wymaga szczególnej oprawy. Wiele osób zastanawia się, jakie elementy powinny towarzyszyć uroczystościom pogrzebowym – zarówno organizowanym w obrządku religijnym, jak i świeckim. Kluczowymi elementami składającymi się na oprawę ceremonii ostatniego pożegnania, jest muzyka i odpowiednio dobrane kwiaty.

Oprawa florystyczna na pogrzeby tradycyjne

Uroczystości ostatniego pożegnania to czas, kiedy rodzina zmarłego po raz ostatni może towarzyszyć mu w jego drodze na miejsce spoczynku. Ta niezwykle podniosła uroczystość, która wymaga odpowiednio dobranej oprawy w postaci kwiatów, a także akompaniamentu. Zarówno oprawa florystyczna, jak i muzyczna, towarzyszące uroczystościom ostatniego pożegnania, musi być spójna z charakterem tej uroczystości.

Oprawa florystyczna na pogrzeb powinna być dopasowana do rodzaju pochówku. W przypadku uroczystości tradycyjnej stosuje się wieńce pogrzebowe, a także specjalnie skonstruowane wiązanki. To oprawa florystyczna na pogrzeb, która wymaga zastosowania odpowiednio dobranych kwiatów. Mogą to być kalie lub lilie – od wieków kojarzące się z uroczystościami pogrzebowymi. Coraz więcej osób decyduje się także na wiązanki pogrzebowe stworzone z różnych gatunków kwiatów w postaci anturium w wielu wersjach kolorystycznych, fiołków czy gerberów. Wiązanki pogrzebowe mogą być także skomponowane z ponadczasowych goździków w kolorze białym, żółtym lub czerwonym.

Kwiaty na urny kremacyjne

Kwiaty na pogrzeb jako oprawa florystyczna tej uroczystości, mogą być dobrane także do pogrzebu z kremacją. W tym przypadku duże wieńce, a także rozłożyste bukiety mogą przysłonić urnę z prochami osoby zmarłej. Dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oprawy florystycznej na pogrzeby z kremacją, dopasowanej do charakteru tej uroczystości. W renomowanych studiach florystycznych, a także profesjonalnych kwiaciarniach, znajduje się zespół specjalistów odpowiedzialny za tworzenie wiązanek pogrzebowych na urny kremacyjne.

Mogą być to bardzo małe bukiety lub niewielkie wieńce, które będą otaczały urnę kremacyjną. Oprawa florystyczna pogrzebowa może polegać także na złożeniu pojedynczych, przyozdobionych czarnymi szarfami lub wstążkami kwiatów wokół urny kremacyjnej. Będą one korespondowały z charakterem uroczystości. Niewielkie rozmiary urny kremacyjnej wymagają, aby kwiaty na pogrzeb z kremacją dobierane były z wybranych gatunków. Sprawdzą się tutaj fiołki, a także mini róże. Stworzona z tych kwiatów wiązanka na pogrzeb z kremacją będzie odpowiednią ozdobą urny kreacyjnej.

Jaka oprawa muzyczna na pogrzeb?

Oprawą uroczystości pogrzebowej jest także muzyka. Wybór utworów uzależniony jest od charakteru ostatniego pożegnania. Pogrzeby organizowane w obrządku religijnym nie mogą odbywać się z towarzyszeniem muzyki świeckiej. Zabrania tego prawo kanoniczne. Oznacza to, że w kościele nie mogą być odtwarzane żadne utwory z gatunku muzyki popularnej. Dopuszczalne jest towarzyszenie chóru śpiewającego pieśni kościelne, w tym żałobne, a także oprawa muzyczna na pogrzeb katolicki w postaci pieśni żałobnych, wygrywanych na organach.

Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie pogrzebu w obrządku religijnym mogą także zamówić oprawę muzyczną w postaci utworów granych na trąbce, skrzypcach lub flecie. Tego typu usługi są dostępne w większości domów pogrzebowych. W przypadku pogrzebów organizowanych w formie świeckiej, istnieje duża swoboda w wyborze oprawy muzycznej, która będzie podkreślać charakter uroczystości. Mistrz Ceremonii po uzgodnieniu wszystkich szczegółów z rodziną, może zdecydować się na oprawę muzyczną na pogrzeb świecki w formie ulubionych utworów osoby zmarłej. Mogą to być piosenki należące do różnych gatunków muzycznych. Utwory mogą być odtwarzane w sali pożegnań lub w miejscu, gdzie odbywa się świecka uroczystość pogrzebowa.

Podkreśleniem charakteru uroczystości żałobnych i pogrzebowych jest odpowiednio dobrana oprawa uroczystości funeralnych w postaci kwiatów i muzyki. Powinna być ona dopasowana do rodzaju pogrzebu z uwzględnieniem tego, czy jest to pochówek świecki czy też odbywający się w obrządku religijnym. 

źródło: Elizjum-warszawa.pl

Podobne artykuły