USG stawu skokowego warto wykonać w przypadku doznania urazu tego stawu wskutek jego złamania lub silnego przeciążenia. Warto dodać, że jest to badanie bezinwazyjne, które można wykonać u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek czy stan zdrowia.
Staw skokowy i jego rola w układzie ruchowym człowieka
USG stawu skokowego jest często wykonywane u osób, które amatorsko lub wyczynowo uprawiają sport. To wówczas dochodzi do wielu kontuzji w obrębie stawu skokowego i stopy. Takie osoby są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju przeciążenia, przerwania więzadeł międzykostnych czy też złamania, szczególnie te zakamuflowane i niedające widocznych objawów przez pierwsze kilkanaście godzin od doznanego urazu.
Staw skokowy pełni ważną funkcję i jest odpowiedzialny za prawidłowe poruszanie się i gwałtowną zmianę pozycji stopy, dlatego też doznanie jakiegokolwiek urazu może nie tylko wywoływać dyskomfort związany z odczuwaniem nadmiernego bólu, ale także znacznie utrudnić swobodne poruszanie się kontuzjowanej osoby.
Staw skokowy znajduje się pomiędzy kośćmi podudzia a kośćmi stępu. Dzielimy go na staw górny oraz dolny. Górny zbudowany jest z końcówki kości piszczelowej, strzałkowej oraz skokowej. Staw dolny składa się ze stawu tylnego i przedniego. USG stawu skokowego wykonuje się po konsultacji z lekarzem ortopedą, gdy dany pacjent odczuwa różnego rodzaju dolegliwości bólowe i zachodzi podejrzenie uszkodzenia tego obszaru.
Przesłanki do wykonania USG stawu skokowego
Wskazaniem do wykonania USG stawu skokowego jest przewlekły, ostry i długotrwały ból, wyczuwalne guzki – między innymi gangliony, a także wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z prawidłową motoryką tego stawu. USG stawu skokowego jest zalecane osobom cierpiącym na reumatologiczne zapalenie stawów. To u tej grupy pacjentów dochodzi do zwyrodnienia stawów, a także do pojawienia się różnego rodzaju anomalii prowadzących do trwałego kalectwa.
Osoby dotknięte RZS powinny wykonywać USG stawu skokowego celem kontroli swojego stanu zdrowia i układu ruchowego, bez względu na to, czy znajdują się w pierwszej fazie choroby, czy też cierpią na to schorzenie od wielu lat. Badanie ultrasonograficzne stawu skokowego powinno być wykonane przy doznaniu jakichkolwiek urazów, a także przy pojawieniu się zmian pourazowych po nieprawidłowo zdiagnozowanej kontuzji lub też niedoleczonym urazie.
USG stawu skokowego – pomoc dla sportowców i osób w każdym wieku, które odczuwają dolegliwości związane z tym stawem
USG stawu skokowego może pomóc w przypadku, gdy dany sportowiec po rozpoczęciu regularnych ćwiczeń w dalszym ciągu odczuwa sztywność, ostry ból, a także zmniejszoną ruchliwość stawu. Wskazaniem do wykonania USG stawu skokowego jest także obrzęk czy jakiekolwiek zmiany w obrębie tej części ciała. Mogą to być stany zapalne, a także wrodzone lub nabyte zwyrodnienia. Badanie ultrasonograficzne w obrębie stawu skokowego jest pomocne w trakcie podejmowania odpowiednich kroków służących szybkiemu i efektywnemu wyleczeniu kontuzji.
USG stawu skokowego daje właściwy obraz tego fragmentu ciała, a także może zasugerować lekarzowi ortopedzie odpowiednie postępowanie diagnostyczne. Dzięki temu można szybko ocenić stan stawu skokowego, a także zbadać jego struktury w postaci błony maziowej, aparatu więzadłowego czy kości, które tworzą staw. Dodatkowo badanie USG daje obraz stawu skokowego, dolnego stawu skokowego, goleniowego czy ruchomości ścięgien. W trakcie wykonywania USG stawu skokowego ocenia się także ruchomość stawów i kości, bez względu na wiek osób, u których wykonuje się owo badanie.
USG stawu skokowego jest wykonywane nie tylko u sportowców oraz osób aktywnych fizycznie, ale i u każdego pacjenta, który odczuwa dolegliwości związane z tym stawem. To badanie, które może pomóc w diagnozie i dalszym leczeniu poważnych urazów, kontuzji oraz schorzeń o podłożu ortopedycznym i traumatologicznym.
Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa